Bankera – blockchain technologija paremtas lietuvių kuriamas bankas. Investavimas į Bankera ICO: galimybės ir rizikos

Lietuva kriptovaliutų pasaulio žemėlapyje jau yra pasižymėjusi tokiu sėkmingu projektu kaip Monetha, sugebėjusiu pritraukti beveik 37 mln. dolerių investicijų ir tapusių tuo metu vienu iš didžiausių ICO projektų. Bankera per išankstinį savo valiutos BNK tokenų pasiūlymą pritraukė taip pat įspūdingą – 25 mln. eurų investicijų sumą, taip sudomindama kriptovaliutų bendruomenę bei pasaulio žiniasklaidą. Tačiau investuotojus ypač domina ne tik puikūs pre-ICO rezultatai, tačiau ir didelės blockchain technologiją siekiančio išnaudoti banko galimybės ir potencialas. Šiuo metu vykstantis Bankera ICO – dar viena investavimo galimybė.

Kas yra Bankera ir kaip susijusi su SpectroCoin

Bankera yra jau veikiančio verslo, teikiančio kriptovaliutų, keityklos, piniginių bei mokėjimo kortelių paslaugas – SpectroCoin dalis. Kartu tai yra ir ambicingas projektas, siekiantis sukurti blockchain technologija paremtą banką, turintį bankinę licensiją bei užsiimančiu įprasta bankams būdinga mokėjimų, kreditų teikimo, investavimo ir kita veikla. Žinoma, šios veiklos vienaip ar kitaip būtų susiję su kriptovaliutų ir blockchain teikiamomis galimybėmis, tad Bankera būtų kaip tiltas tarp kriptovaliutų ir įprastų valiutų pasaulių.

SpectroCoin šiuo metu turi virš 500.000 registruotų vartotojų bei yra išdavusi iki 70.000 mokėjimo kortelių. Palyginimui: panašų kiekį kortelių yra išdavusi kita fintech kompanija Lietuvoje – Revolut. SpectroCoin keitykloje galima įsigyti ar parduoti tokias pagrindines kriptovaliutas kaip Bitcoin, Ethereum, Dash, NEM.

SpectroCoin taip pat teikia apmokėjimo bitcoinais paslaugą verslui ir šiuo metu dirba su vienu iš didžiausių buitinės technikos ir elektronikos prekybos tinklų Lietuvoje – Topo Centru.

Bankera ICO – galimybė investuoti į besikuriantį blockchain banką

Bankera yra pritraukusi kol kas rekordinę investicijų sumą išankstinio (pre-ICO) raundo metu, siekiančią 25 mln. eurų. Jo metu buvo išplatinti pirmieji 2.5 mlrd. BNK tokenų po 0.01 eur už vienetą. Išankstiniame ICO dalyvavo per 16.000 investuotojų.

Šiuo metu oficialusis ICO yra jau startavęs. Bankera tikisi surinkti papildomus 152 mln eurų išplatinę iš viso 7.5 mlrd. tokenų. ICO turėtų trukti iki 2018 vasario pabaigos. Jeigu Bankerai pavyks pritraukti planuojamų 152 mln. eurų arba 177 mln. dolerių investicijų, ji taptų vienu didžiausių ICO šalia Filecoin (250 mln. dolerių), Tezos (232 mln. dolerių) ir EOS (185 mln. dolerių).

ICO metu pritrauktas kapitalas yra reikalingas norint gauti bankinę licensiją, sėkmingai konkuruoti su kitais bankais bei veiklai vykdyti. Bankeros projekto vystymo planuose yra numatyti artimiausi siekiami tikslai, numatomos teikti tam tikros specifinės paslaugos. Šį planą galite peržvelgti pateiktame paveikslėlyje:

Bankera veiklos planai
Bankera veiklos planai – roadmap

Siekdami pritraukti daugiau investuotojų, Bankera ICO tokenų savininkams papildomai sumoka 20% nuo SpectroCoin (vėliau ir Bankeros) gauto savaitinio pelno, o mokėjimus perveda kas savaitę Ethereum valiutos pavidalu. SpectroCoin pelną šiuo metu daugiausiai sudaro už valiutos keitimą gauti komisiniai.

Paskutinio pelno paskirstymo metu 2017 gruodžio 12-tąją buvo paskirstyta virš 165 Ethereum valiutos vienetų, kurių vertė tuo metu siekė apie 75.000 eur (20% nuo 375.000 eurų SpectroCoin pelno). Šie dividendus atitinkantys mokėjimai leidžia investuotojams dalį pelno gauti jau dabar, nelaukiant kol Bankera pasieks įvykdys verslo planus. Procentine išraiška šie dividendai gali būti pakankamai dosnūs ir siekti net per 10% siekiantį metinį pelną, tačiau tikėtina svyruos keleto procentų ribose ilgesniuoju laikotarpiu bei tada, kai bus išplatintas didesnis kiekis tokenų.

Svarbu paminėti, kad teisę į dividendus turi tik šiuo metu egzistuojančius tokenus turintys investuotojai, kas reiškia, kad dar nenupirkti (neišleisti) tokenai pelno dalies negauna.

Kaip vyksta ICO?

Bankeros ICO vykdomas SpectroCoin keitykloje, tad investuotojai norėdami įsigyti Bankeros tokenų, pirmiausiai turėtų užsiregistruoti. Atlikę verifikaciją, registruoti vartotojai gali pervesti norimą valiutą į savo SpectroCoin piniginę (eurus, dolerius, bitcoinus, ethereum ar kitą valiutą), o keitykloje konvertuoti pageidaujamą jos kiekį į Bankeros tokenus – BNK. Šiuo metu BNK tokenų pardavinėti dar nėra galimybės, o ji atsiras pasibaigus ICO. Tuo metu BNK tokenai įgaus rinkos vertę, tačiau pati Bankera teigia, kad jų kaina turėtų siekti apie 0.1 eur.

ICO suskirstytas į etapus po 1 mlrd. tokenų. Pirmajame etape vieno BNK tokeno kaina siekia 0.017 eur (palyginimui: buvo 0.01 eur pre-ICO metu). Pardavus pirmąjį milijardą tokenų, bus surinkta 17 mln. eurų kapitalas, o tokeno kaina didės 1 centu iki kol pasieks 0.024 eur paskutiniajame etape nuo 7 mlrd. tokenų.

Visa tokenų lentelė pateikta žemiau:

Jeigu ICO metu nebus išplatinti visi numatytieji 7.5 mlrd. tokenų, likę tokenai bus proporcingai išdalinti esamiems tokenų turėtojams. Pavyzdžiui, jeigu ICO metu bus išplatinta 2.5 mlrd. tokenų, tai likusius 5 mlrd. pasidalins ICO ir pre-ICO tokenų turėtojai. Tokiu atveju kiekvienas turimas tokenas leis pretenduoti į dar vieną papildomą tokeną: 5 mlrd. / 5 mlrd. = 1.

Ateityje numatyti papildomi Bankera tokenų platinimai (SCO – angl. Secondary Coin Offering), jeigu banko veiklai prireiktų papildomo kapitalo. Iki galo nėra aišku kokiomis sąlygomis SCO vyktų, visgi Bankera teigia, kad tokeno vertė tuo metu turėtų pasiekti bent 0.1 eur ribą. Galutinis tokenų kiekis neviršys 25 mlrd., o pirmaisiais Bankera veiklos metais neturėtų viršyti 11 mlrd. vienetų. Kad būtų aiškiau pateikiamą planuojamą tokenų kiekį skirtinguose platinimo etapuose:

Bankera tokenų paskirstymas
Bankera tokenų paskirstymas

Ką pasiūlys Bankera, ko negali tradiciniai bankai

Bankera ketina pasiūlyti savo klientams tradicines finansines paslaugas, tokias kaip mokėjimo, sąskaitų valdymo, indėlių, kreditavimo, valiutos keitimo, tarptautinių perlaidų ir daug kitų. Būdamas ypač skaitmenizuotas bankas, šias paslaugas teikti už konkurencingus įkainius, lyginant su kitais bankais.

Kitaip sakant Bankera neatsisako, o netgi ir palaiko tradicines valiutas (eurus, dolerius ir kt.), taip pat ir grynuosius pinigus, kai tuo tarpu kiti blockchain paremti projektai ateities valiutomis laiko vien tik kriptovaliutas. Tokiu būdu Bankera neapriboja savos veiklos spektro vis dar sąlyginai mažoje kriptovaliutų rinkoje. Tai gali būti didelis privalumas siekiant pritraukti įvairią banko klientūrą: moksleivius ir jaunimą, kuriems technologijos ypač artimos, jų tėvus, taupančius laiką, norinčius plataus paslaugų pasirinkimo bei vyresnius žmones.

Privatiems klientams

Bankera ketina ne tik atpiginti bankines paslaugas, tačiau spręsti ir tam tikra prasme socialinę problemą – žmonių santaupų nuvertėjimą dėl infliacijos bei didesnės visuomenės dalies silpną gebėjimą tinkamai investuoti savo pinigus taip, kad jie nenuvertėtų, o investicijos nebūtų prarastos. Jie planuoja pasiūlyti investicinius produktus, susietus su prekių krepšeliu, kuris galėtų būti ir individualus, pagal konkretaus kliento poreikius.

Kitaip sakant, klientas įgalinęs tokią paslaugą visus savo sąskaitoje laikomus pinigus visuomet būtų investavęs į nuo infliacijos apsaugotus biržoje prekiaujamus fondus (angl. ETF – Exchange Traded Fund), kurie esant reikalui bet kada galėtų būti keičiami į realius pinigus, labai pigiai ir be jokio vertės praradimo. O tai reiškia, kad net neliktų skirtumo tarp tokių investicijų ir tiesiog sąskaitoje laikomų pinigų, gal tik toks, kad pinigų vertė nuolat augtų ir atsvertų infliacijos lemtus vertės praradimus.

Verslo klientams

Verslui Bankera taip pat planuoja pasiūlyti dirbtiniu intelektu pagrįstus sprendimus, leidžiančius nuspėti pinigų (mokėjimų) poreikį ateityje pagal istorinius pinigų srautus. Įrankius verslo optimizavimui ir pinigų srautų suvaldymui šiuo metu kuria Microsoft bei kiti programinės įrangos gamintojai, kas rodo tokių sprendimų poreikį dabartiniame verslo pasaulyje. Bankera, sėkmingai įvaldžiusias šias technologijas ir lyginant su tradiciniais bankais, galėtų pagreitinti transakcijas, išspręsti piniginių lėšų įšaldymo problemą, o šių paslaugų teikimo neapribotų žemas likvidumas – įprasta tokių sprendimų problema.

Tiek galimybė apsisaugoti nuo infliacijos, tiek ir kiti sprendimai yra neįmanomi arba ypač sudėtingi kalbant iš tradicinių bankinių technologijų (SEPA, SWIFT) ribotumo ir įprastų valiutų panaudojamumo galimybių. Blockchain technologija ir kriptovaliutos potencialiai gali eliminuoti su tuo susijusias problemas, tokias kaip transakcijų greičio, patikimumo, kaštų, lankstumo ir kitas, todėl Bankerai apjungus blockchain bei įprastas technologijas bei įgyvendinus kitus planus, pamatytume sparčiai besikeičiantį finansų pasaulį.

Bankera verslo augimo perspektyvos

Prisiminkime šiuo metu žinomus SpectroCoin ir Bankera verslo faktus:

 • Virš 500.000 registruotų vartotojų;
 • 1000-2000 naujų vartotojų per dieną;
 • Per 70.000 išduotų mokėjimo kortelių;
 • Dienos transakcijų apimtys viršija 0.5 mlrd. eurų;
 • 50+ darbuotojų;
 • Įmonė yra pelninga;
 • Tokenų turėtojams išmoka 20% savaitinio pelno.

Bankera planuoja pasiekti 11 mln. eurų pajamų 2018, o žiūrint į ilgesnę planuojamo augimo perspektyvą – 500 mln. eur 2027 metais. Tai labai ambicingas iššūkis, tačiau galimai nėra neįmanomas, turint omenyje jau veikiantį ir patikrintą SpectroCoin verslo modelį bei pačios blockchain technologijos vystymosi spartą, kuo remiantis Bankera ir pateikia šias prognozes.

Bankera prognozuojamas pajamų augimas
Bankera prognozuojamas pajamų augimas 2018-2027 metais

Nors Bankera ir planuoja pasamdyti 200 darbuotojų jau 2018 metais, tačiau šio verslo išlaidos numatoma, kad išliks palyginti labai žemame lygyje. Tai sąlygoja labai aukštą pelningumą, o potencialiems investuotojams žadamas 20% nuo savaitinio pelno, skamba kaip neįtikėtinas dosnumas.

Bankera prognoziojamos išlaidos 2018-2027 metais
Bankera prognoziojamos išlaidos 2018-2027 metais

 

Bankera prognoziojamos pelnas 2018-2027 metais
Bankera prognoziojamos pelnas 2018-2027 metais

Tokių augimo prognozių galbūt ir galima būtų tikėtis, turint omenyje blockchain technologijos potencialą, jos dabartinę ankstyvą išsivystymo stadiją ir tą faktą, kad plačioji visuomenės dalis dar aktyviai nesinaudoja nei technologija, nei kriptovaliutomis. Kaip bus iš tikrųjų, artimiausiais metais mes ir pamatysime, tačiau prieš pradedant svajoti apie didelius pelnus, vertėtų įvertinti su investavimu į Bakerą susijusią riziką.

Bankera rizika – licensijos, komanda ir fundamentinės priežastys

Nors Bankera planai ir atrodo labai perspektyvūs, tačiau potencialiems investuotojams reikėtų įsivertinti ir rizikas, susijusias tiek su pačios Bankeros veiklos perspektyvomis, tiek ir su blockchain bei kriptovaliutų reglamentavimu.

Licensijos

Šiuo metu Bankera teigia, kad jau turi PI (angl. payment institution) licensiją, taip pat greitai gaus EMI (angl. electronic money institution) licensiją. Visgi pagrindinis Bankera tikslas gauti banko veiklai reikalingą Europos Sąjungoje galiojančią licensiją bei kitas licensijas pagrindinėse veiklos jurisdikcijose. Turint omenyje Centrinių bankų požiūrį į kriptovaliutas bei tikėtiną kitų valdžios institucijų žemą technologijos supratimą, šis uždavinys Bankerai gali būti sudėtingas.

Bankera privalės turėti ir pakankamą kapitalą, tam, kad galėtų reikiamas licensijas gauti. Netgi surinkusi 100 mln. eur siekiantį kapitalą, Bankera būtų palyginti nedidelis bankas, skaičiuojant pagal jo galimybes suformuoti reikšmingą paskolų portfelį.

Netgi turint reikiamą kapitalą, Europos Sąjungoje galiojančios banko licensijos gavimas gali užtrukti ilgiau nei planuota. Jeigu licensijos nepavyks gauti iki 2019 metų pabaigos, dalis investuotojų gali pradėti tokenų išsipardavimą, tokiu būdu nuleisdami jų kainą žemyn.

Komanda

Pagrindinis SpectroCoin ir tuo pačiu Bankera komandos branduolys turi nemažai patirties finansų, mokėjimų, blockchain technologijos ir kriptovaliutų srityse. SpectroCoin vadovas (CEO) Vytautas Karalevičius šiuo metu baigia doktorantūros studijas kriptvaliutų srityje Belgijoje ir turi kitos mokslinės patirties susijusiose srityse.

Bankerai pasiekti verslo tikslus padeda išskirtinė patarėjų komanda, kurioje yra ir keletas Lietuvoje gerai žinomų vardų: Antangas Guoga – verslininkas, Europos Parlamento narys, taip pat Audrius Žiugžda – bankininkas, Savy tarpusavio skolinimosi platformos valdybos narys bei Modestas Kaseliauskas – žinomas teisininkas, mokesčių specialistas. Be šių pavardžių tarp patarėjų yra dar viena Europos Parlamento narė – Eva Kaili; investuotojas, plačiai žinomas asmuo kriptovaliutų pasaulyje ir vieno sėkmingiausių blockchain technologijos projektų NEM propaguotojas – Lon Wong.

Nepaisant sėkmingo verslo patirties turinčios darbuotojų komandos, verta atkreipti dėmesį į tai, ką gi veikia projekto patarėjai. Kai kurie ICO garsius patarėjų komandos narių vardus nuperka, o šie žmonės realiai projekto veikloje nedalyvauja arba dalyvauja labai mažai. Bankera atveju viešojoje ir socialinių tinklų (Twitter, Linkedin) erdvėje galime matyti patarėjų pranešimus ir veiklą, susijusią su Bankera projektu, todėl galima manyti rizika, jog šio projekto atveju patarėjai atlieka vien reklamos vaidmenį yra mažesnė. Bet kuriuo atveju rekomenduotina gerai įsivertinti tiek komandos kompetencijas, patirtį, tiek ir patarėjų komandos veiklą projekte.

Fundamentinės priežastys

Riziką į bet kurią kriptovaliutą ženkliai didina šios srities nereguliavimas bei teisinio reglamentavimo trūkumas. Kriptovaliutų rinka galima lengvai manipuliuoti, technologija pati būdama saugi, kol kas negali užtikrinti įvairių rinkos dalyvių – keityklų, biržų, investuotojų saugumo, kuriuos kas dieną atakuoja įsilaužėliai ir sukčiai. Įvykus didesniam incidentui kriptovaliutų kainos gali prarasti žymią vertės dalį, todėl ir investiciniai fondai bei kitos finansinės priemonės, susijusios su kriptovaliutomis patirtų didelius nuostolius.

Centriniai bankai į kriptovaliutas žiūri pakankamai atsargiai, o įstatymų leidėjai neskuba kurti teisinio reglamentavimo technologijai, kuri vis dar sunkiai suprantama ir yra ankstyvajame išsivystymo lygyje. Ateityje dėl teisinių apribojimų ir suvaržymų, siekiant apsaugoti investuotojas ar vykdant pinigų plovimo prevenciją, paslaugos, susijusios su kriptovaliutomis gali gerokai pabrangti. Tai gali lemti ir sudėtingesnį Bankera verslo planų įgyvendinimą ar visišką kai kurių iniciatyvų nutraukimą.

Patarimai norintiems investuoti į Bankera

 1. Užpildykite žinių spragas apie pačią blockchain technologiją, kriptovaliutas, ICO.
 2. Perskaitykite Bankera informacinį/verslo planą (white paper).
 3. Adekvačiai įsivertinkite rizikas ir savo asmeninę toleranciją galimiems finansiniams praradimams.
 4. Verčiau nesitikėkite greito uždarbio, žiūrėkite į investiciją kaip į ilgailaikę.
 5. Investavimui neskirkite didelių sumų, ypač visų savo santaupų. Taip pat nesiskolininkite investicijoms, neužstatykite turimo turto. Pradėkite nuo mažų sumų tam, kad suprastumėte kaip viskas veikia.
 6. Jeigu turite galimybę, pasikonsultuokite su finansų patarėjais ar artimais žmonėmis.
 7. Paskaitykite Lietuvos Banko poziciją apie kriptovaliutas bei vz.lt straipsnį.

Išvada

Bankera ICO – tai dideles galimybes ir pelnus žadantis ambicingas projektas, kuriamas remiantis dideliu pasitikėjimu ir šiuo metu pasaulį apėmusia kriptovaliutų euforija, kuris gali atnešti tiek didelį pelną, tiek ir nuostolių, ypač jeigu planus stabdys nuo projekto kūrėjų nepriklausantys veiksniai.

Informacija ir kiti resursai

Kas yra Blockchain

SpectrocCoin keitykla

Bankera svetainė

Bankera pristatantis filmukas

Bankera – Blogas

Bankera – Dažniausiai užduodami klausimai

 

Parengė Kriptovaliutos.lt 2017-12-16

 

——————–

Ši apžvalga skirta supažindinti besidominčią auditoriją su Bankera ICO siūlomomis galimybėmis, planais, situacija bei galima rizika. Tai nėra finansinė konsultacija, siūlymas pirkti ar parduoti kriptovaliutas, tokenus ar kitas susijusias finansines priemones. Skaitytojas išlieka atsakingas už savo prisiimtą su investavimu susijusią riziką.

——————–

Parašykite komentarą