Kas lėmė kriptovaliutų kainų kritimą 3-iąją sausio savaitę?

Trečiasis metų pirmadienis dažnai yra laikomas pačia liūdniausia diena metuose. Ši mitais apipinta data tokia tikrai tapo daliai investuotojų, neseniai įsigijusių kriptovaliutas – nuo praėjusios savaitės pradžios didžioji dauguma populiariausių virtualių valiutų patyrė staigų kainos smukimą.  Kai vieni investuotojai svarstė ar tai kriptovaliutų pabaiga ir panikavo, kiti naudojosi proga nusipirkti atpigusio virtualaus kapitalo. Šiame pranešime aptariame kas labiausiai lėmė kriptovaliutų kainos pokyčius šių metų sausį.

Kas apskritai lemia ir lems kriptovaliutų kainas 2018 metais galite skaityti mūsų atliktoje analizėje „Kriptovaliutos 2018 metais“.

Kriptovaliutų kainų pokyčiai skaičiais

Sausio pirmojoje pusėje Bitcoin kaina laikėsi ties 14000 JAV dolerių kainos riba, o praėjusį trečiadienį smuko žemiau 10000 JAV dolerių. Tokia žema Bitcoin vertė paskutinį kartą buvo lapkričio mėnesio pabaigoje, nors dar gruodžio 17 d. siekė arti 20000 dolerių, tad jos kritimas nuo pikinės kainos siekė daugiau nei 50%. Tiesa, valiuta pradėjo savo atsigavimą jau kitą dieną po to, kai jos vertė tapo keturženkle.

Svarbiausia kriptovaliuta toli gražu nebuvo vienintelė patyrusi smarkų kritimą – apie trečdalį savo vertės per itin trumpą laiką prarado ir Eteris (Ethereum – ETH), kurio kaina smuko nuo 1200 iki 800 JAV dolerių. Kaip ir Bitcoin, Eteris netruko atsigauti ir gana greitai vėl peržengė 1000 JAV dolerių už vienetą ribą. Ripple (XRP) per praėjusią savaitę patyrė dar didesnį smukimą ir prieš pradėdamas atsigauti sumenko beveik dvigubai. Kitos kriptovaliutos, kaip Monero, IOTA ar Cardano taip pat prarado nuo trečdalio iki penktadalio savo vertės.

Į savaitės pabaigą buvo galima stebėti tolimesnius kriptovaliutų kainos svyravimus, tačiau toks aukštos amplitudės kainų svyravimas yra įprastas reiškinys rinkoje, kurioje dar labai trūksta teisinio reguliavimo.

Pastarosios savaitės bitcoin kainos pokyčiai:

Bitcoin kaina
Bitcoin kainos svyravimai 2018-01-15 – 2018-01-21 dienomis

Neigiamos naujienos iš Azijos smukdė kriptovaliutų kainą

Svarbu tai, kad staigus kriptovaliutų kainų kritimas įvyko gana didelio optimizmo kontekste po tradicinių rinkos žaidėjų įsitraukimo, pvz. MoneyGram ir Ripple bendradarbiavimo, taip kriptovaliutoms tampant vis labiau įprasta finansinės sistemos dalimi. Itin didelę reikšmę staigiam vertės kritimui galėjo turėti nepalanki Kinijos pozicija, gąsdinanti investuotojus kuriant apribojimus virtualioms valiutoms ir jų transakcijoms. Lyg to nebūtų gana, ši pasaulio galiūnė taip pat pranešė apie planus toliau riboti kriptovaliutų gavybą, apribojant elektros tiekimą tuo užsiimantiems asmenimis, o šalies valdžios pareiškimai signalizuoja, jog apskritai gali būti siekiama uždrausti bet kokią su kriptovaliutomis susijusią veiklą.

Dar viena kriptografija paremtoms virtualioms valiutoms itin svarbi valstybė – Pietų Korėja, pastaruoju metu taip pat siuntė nepalankius signalus investuotojams. Šalies finansų ministras perspėjo, kad bus įgyvendinamos tam tikros priemonės siekiant tramdyti iracionalius investicinius veiksmus su kriptovaliutomis. Prekiaujantieji Bitcoin bei kitomis kriptovaliutomis supranta, jog Pietų Korėjos nebedalyvavimas sistemoje gali turėti didelę ir kol kas sunkiai pamatuojamą įtaką kriptovaliutų rinkai, tad tai turėjo reikšmingą poveikį kainų kritimui ir susidariusiai panikai.

Neigiamos naujienos iš Azijos nesibaigė, kai buvo pranešta apie Indijos bankų sprendimą uždaryti klientų, prekiaujančių kriptovaliutomis sąskaitas. Dėl šio sprendimo nukentėjo ir kriptovaliutų keityklos, kurios savo veiklai vykdyti taip pat naudojasi vietos bankų paslaugomis. Indijos bankų veiksmai siejami su griežtu Indijos finansų ministro pasisakymu prieš kriptovaliutas, nors kriptovaliutų rinka šioje šalyje kol kas ir nėra reguliuojama.

Teisinio reguliavimo užuomazgos Lietuvoje

Visgi, kol vienos šalys, tokios kaip Kinija ar Pietų Korėja, planuoja blokuoti prieigas prie kiniškų bei užsienio kriptovaliutų prekybos platformų ar apskritai jas draudžia šalyje, Lietuva žengia žingsnį jų reglamentavimo link ir gali tapti viena pirmųjų valstybių pasaulyje, reglamentavusi veiklų, susijusių su kriptovaliutomis, apmokestinimą.

Lietuvos bankas prieš keletą mėnesių paskelbė savo poziciją kriptovaliutų atžvilgiu ir įspėjo, kad virtuali valiuta yra neprižiūrima bei nereguliuojama, todėl asmenys turėtų įvertinti tikėtinas rizikas prisiimdami atsakomybę už galimus nuostolius. Jis taip pat rekomendavo kredito, mokėjimo įstaigoms susilaikyti nuo paslaugų teikimo, susijusio su virtualiomis valiutomis.

Visgi, neseniai institucija prasitarė, kad bus bandoma gauti ES paramą lietuviškos blokų grandinės „LBChain“ kūrimui, kuri padėtų juridiniams asmenims vykdyti blokų grandinės technologijos tyrimus.

Nepaisant vyraujančių kontraversiškų nuomonių virtualių valiutų atžvilgiu, Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI)  pristatė projektą „Dėl virtualiųjų valiutų ir virtualiųjų žetonų apmokestinimo nuostatų“, kuriame numatė reglamentavimą iš mokestinės perspektyvos. Dokumente apibrėžiama virtualiosios valiutos gamybos ir pardavimo veikla, atsiskaitymas už prekes ar paslaugas, galimos operacijos virtualiosiomis valiutomis ir žetonais (angl. tokens), paramos teikimas bei kiti panašūs aspektai.

Priėmus šį mokesčių įstatymo projektą, Lietuva gali tapti viena pirmųjų valstybių pasaulyje, reglamentavusi su kriptovaliutomis susijusios veiklos apmokestinimą.

Kol kas įvairių šalių praktika kriptovaliutų klausimu – skirtinga

Bitcoin teisinis reguliavimas
Bitcoin teisinis reguliavimas (Bitcoin.com)

Pasigirsta kalbos, kad jau nuo 2018 metų didžioji dalis šalių imsis teisinio reguliavimo veiksmų kriptovaliutų atžvilgiu. Tiesa, pastaruoju metu, ypač išaiškėjus įvairioms rinkos manipuliavimo kriptovaliutų keityklose schemoms, ICO pagrindu veikiančio ir dažnai investuotojams ypač rizikingo kapitalo pritraukimo atvejų augimui, kai kuriose šalyse nuotaikos yra ne tokios optimistiškos. Kaip minėta anksčiau, Pietų Korėja siekia uždrausti kriptovaliutų įsigijimą, planuojami įvairūs draudimai Kinijoje, Indijos bankai uždarė kriptovaliutų veiklą užsiimančių klientų sąskaitas.

Tuo tarpu didžiausios pasaulio ekonomikos – JAV federalinė valdžia laikosi rezervuotos pozicijos kriptovaliutų atžvilgiu, taip leisdama atskiroms valstijoms pačioms sureguliuoti veiklą, susijusią su kriptovaliutomis savo jurisdikcijų ribose. Niujorko valstija viena pirmųjų pasaulyje ėmėsi reguliuoti veiklą, susijusią su kriptovaliutomis, o kompanijos, norinčios tuo užsiimti, privalo gauti specialią licensiją.

Kita vertus Europos Sąjunga, apskritai palankiai vertina technologijų progresą, todėl ir blockchain bei kriptovaliutų atžvilgiu išlieka palankesnė. Nepaisant to, iš ES pareigūnų pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta ir griežtesnės retorikos kriptovaliutų atžvilgiu bei skatinimo šią rinką sureguliuoti.

Šiuo metu didžiojoje daugumoje pasaulio šalių kriptovaliutų teisinio reguliavimo ir apibrėžimo nėra. Tai reiškia, kad kriptovaliutas galima naudoti, kasti, pirkti bei parduoti ir jos nebus apmokestinamos tol, kol jos nevirs į realų turtą. Dabartinė situacija ir toliau lems kriptovaliutų kainų svyravimą, kol galiausiai kainos turėtų nusistovėti, atsiradus didesniam aiškumui dėl kriptovaliutų iš centrinių valdžios institucijų. Toks aiškumas įneštų laukiamo ir sveiko stabilumo kriptovaliutų rinkai.

Parašykite komentarą