Blockchain technologija – kriptovaliutų pagrindas

 

Nesate girdėję kas yra Bitcoin kriptovaliuta? Vadinasi taip pat nežinote kas yra Blockchain technologija. Ko gero tikslinga būtų teigti, jog BlockChain technologija yra bene didžiausia šimtmečio naujovė IT sektoriuje. Iš nuogirdų kai kurie naujovėmis besidomintys žmonės turbūt spėtų, jog ši inovacija labiausiai susijusi su finansų sektoriumi. Kad ir kaip bebūtų, šios technologijos pritaikymo galimybės yra labai plačios: nuo bet kokių sandorių tvirtinimo, piniginių transakcijų spartinimo ir atpiginimo iki informacijos išsaugojimo.

BlockChain inovacijos atsiradimą ženklina Bitcoin valiuta

Bitcoin – pirma valiuta, kuri neturi nieko bendro su mums įprastomis centralizuotomis pinigų sistemos. Jos kūrėjas – Satoshi Nakamoto. Manoma, kad Satoshi Nakamoto gali būti netgi ne vienas asmuo, o asmenų grupė. Jis arba jie 2008 metais paskelbė dokumentą, pirma kartą aprašantį Bitcoin kriptovaliutą ir jos veikimo principus panaudojant decentralizuotai veikiančią blokų grandinę – Blockchain’ą. Taigi, Blockchain technologija grįsti Bitcoin‘ai, kaip pirmoji ir plačiausiai paplitusi valiuta, šiuo metu yra laikomi vertingiausia kriptografine valiuta pasaulyje, o tai įrodo šios valiutos kursas ir galingiausius pasaulio superkompiuterius galia seniai aplenkęs bitcoin gamintojų (kasėjų) tinklas. Bitcoin kasėju iš esmės gali būti bet kuris asmuo, turintis kompiuterį.

Satoshi Nakamoto
Satoshi Nakamoto

Esamą Bitcoin kursą galite pažiūrėti mūsų svetainėje čia arba peržiūrėję TOP 10 kriptovaliutų kursus. Šio straipsnio paskelbimo mometu Bitcoin kaina jau yra perkopusi 6000 eurų, o kapitalizacija siekia apie 100 mlrd eurų.

Apibūdinti pačią technologiją yra be galo sudėtinga, nes tam, kad ją suprasti, reikia ir specifinių žinių. Lengviausia būtų teigti, jog BlockChain technologija yra tai, kas padeda išvengti centralizuotų sistemų ir trečiųjų šalių. Pavyzdžiui, kalbant apie finansus, Bitcoin valiuta (kuri veikia pagal Blockchain technologiją) yra decentralizuota, o tai reiškia, kad visa informacija apie operacijas yra saugoma pačioje sistemoje, o ne tarpininkaujant trečiajam asmeniui, tokiam kaip – finansų įstaiga, vyriausybė ir kt. Visą informaciją saugo blokai, o kiekvienas blokas jungiasi vienas su kitu. Šitaip sudaroma blokų grandinė, ką ir sako pats pavadinimas – Blockchain.

Kuo skiriasi mums įprastos centralizuotos sistemos nuo decentralizuotų

Kalbant vaizdžiai, tradicinių ir centralizuotų sistemų pavyzdys galėtų būti, kai informacija apie finansines operacijas yra saugoma el. bankininkystės sistemoje (trečiasis asmuo, kuris teikia informaciją vyriausybės institucijoms), jeigu kalbėtume apie įprastą bankininkystę. Bitcoin‘ai išsiskiria tuo, jog nėra jokios sistemos ir duomenys saugomi tarp vartotojų (kompiuterių tinkle), tiesiog visoje grandinėje. Bitcoin naudotojai sudaro pačią sistemą, kurioje saugoma informacija apie operacijas. Dėl šios priežasties Blockchain technologija yra ypač saugi ir daug saugesnė nei naudojantis įprastinėmis bankininkystės sistemomis.

Centralizuota_decentralizuota_sistema
Kaip atrodo centralizuota ir decentralizuota sistemos

Kalbant apie Blockchain technologijos saugumą, teoriškai joks trečiasis asmuo nepajėgtų įsilaužti į sistemą ir pakeisti informacijos apie operacijas, kitaip sakant pavogti jūsų pinigus. Kad tai iliustruoti, galima Blockchain’ą įsivaizduoti kaip didelį namą, kurį nuolatos stato daugybė sistemos dalyvių – statybininkų. Norinti šį namą „nulaužti“ arba įterpti savo paties bloką (plytą) su neteisinga informacija, reikėtų perstatyti namą nuo norimo pakeisti bloko ir tą padaryti taip, kad nė vienas statybininkas to nepastebėtų ir dargi greičiau negu jie pastatys naują bloką. Tai praktiškai neįmanoma su šiuolaikinėmis technologijomis.

Blockchain - kaip blokų namas (Blockchain technologija)
Blockchain – kaip blokų namas

Dar vienas svarbus technologijos aspektas yra jos viešumas. Visos transakcijos, pervestų bitcoinų kiekiai, kita informacija yra matomos visiems suinteresuotiems asmenimis, tačiau identifikuoti konkretų asmenį galimybės nėra. Tuo galite įsitikinti patys apsilankę oficialiojoje bitcoin BlockChain.info svetainėje.

Decentralizuota blockchain sistema (Blockchain technologija)
Decentralizuota sistema – blockchain

Netgi teisininkai juokaudami pataria, kad skyrybų su antra puse atveju, nenorintiems dalintis turimomis santaupomis – juos laikyti reikia Bitcoin piniginėje! Galbūt piniginės adresą BlockChain.info netyčia ir surasite, tačiau negalėsite būti tikri, kad šis adresas priklauso būtent jūsų antrajai pusei.

 

Ateities prognozė – BlockChain technologija pradės naudoti vyriausybės, akcijų biržos, finansų įstaigos

Kaip jau minėta, ši technologija gali būti naudojama ne tik virtualios valiutos kūrimui. Ją galima pritaikyti daugelyje sričių, kur būtina apsaugoti didelius kiekius duomenų apie atliktas operacijas. Tokia technologija paremtos sistemos leidžia dar labiau sustiprinti itin jautrių duomenų apsaugą. Prognozuojama, jog ši IT inovacija bus raktas į aukščiausią kibernetinio saugumo lygį. Kibernetinis saugumas – pasaulyje itin opi tema, į kurios sprendimą šalys investuoja milžiniškus pinigus, o jau 2018 metais įsigalios ir naujasis Europos Sąjungos reglamentas, orientuotas būtent į asmens duomenų apsaugos stiprinimą.

BlockChain technologija atvėrė itin didelio masto finansavimo galimybes

Šiuo metu bene pažangiausias blockchain technologijos pritaikymas yra Ethereum kriptovaliutos sukūrimas, leidžiantis ant pamatinės Ethereum technologijos kurti naujas kriptovaliutas ir decentralizuotas aplikacijas (dapps). Tai lėmė iki šiol finansų pasaulyje neregėto fenomeno – ICO atsiradimą. ICO – tai pirminis valiutų siūlymas, finansavimo būdas, leidęs kai kurioms įmonėms ar organizacijoms vos per naktį ar netgi per kelias valandas gauti dešimtis milijonų eurų siekiančias investicijas.

 

Technologijos iliustracijos

Tam, kad dar geriau suprastumėte technologijos veikimą, pateikiame keletą blockchain veikimo pavyzdžių: Organizacijos Center for Global Development iliustraciją kaip išsaugomos transakcijos BlockChain grandinėje bei infografiką kuo BlockChain galėtų būti naudingas verslui.

 

Kaip veikia BlockChain
Kaip veikia BlockChain išsaugant finansinių sandorių transakcijas
BlockChain technologijos nauda verslui
BlockChain technologijos nauda verslui

Parašykite komentarą